Krąg Biblijny
II Niedziela Wielkanocna (A)
Zapalenie świecy
Modlitwa do Ducha Świętego
Przybądź Duchu Święty,
Spuść z niebiosów wzięty,
Światła Twego strumień.
Przyjdź Ojcze ubogich,
Dawco darów mnogich,
Przyjdź Światłość i sumień.
O najmilszy z Gości,
słodka serc radości,
Słodkie orzeźwienie.
W pracy Tyś ochłodą
W skwarze żywą wodą,
w płaczu utulenie.
Światłości najświętsza,
Serc wierzących wnętrza.
Podaj Twej potędze!
Bez Twojego tchnienia,
Cóż jest wśród stworzenia?
Jeno cierń i nędza.
Obmyj, co nie święte,
Oschłym wlej zachętę,
Ulecz serca ranę!
Nagnij, co jest harde,
Rozgrzej serca twarde,
Prowadź zabłąkane.
Daj Twoim wierzącym,
w Tobie ufającym,
Siedmiorakie dary.
Daj zasługę męstwa,
Daj wieniec zwycięstwa.
Daj szczęście bez miary. Amen. Alleluja.
Czytanie (J 20,19-31)
Z Ewangelii według Świętego Jana:
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».
Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę».
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
Oto słowo Pańskie.
Pytania pomocnicze
- Gdzie miały miejsce dwa ostatnie wydarzenia paschalne, o których opowiedział św. Jan w dwudziestym rozdziale swojej Ewangelii?
- Co znaczą skierowane przez Jezusa do uczniów słowa pozdrowienia: Pokój wam! (J 20,19)?
- Na czym miała polegać przekazana przez zmartwychwstałego Jezusa wspólnocie uczniów misja?
- Jaką rolę pełni w powierzonym uczniom posłannictwie Duch Święty?
- W jaki sposób uczniowie powinni sprawować udzieloną im władzę odpuszczania i zatrzymywania grzechów?
- Co oznacza wyznanie uczniów: Widzieliśmy Pana! (J 20,25)?
- Co spowodowało, że wątpiący Tomasz wyznał wiarę w zmartwychwstałego Jezusa?
- Jaki był cel napisania przez św. Jana czwartej Ewangelii?
Myśli przewodnie
- Chociaż uczniowie po śmierci Jezusa znowu znaleźli się razem, to jednak ich życie wypełniały lęk i niepewność (J 20,19). Ludzie ze strachu mogą zamykać się przed sobą, przed drugim człowiekiem, a także przed Bogiem.
- Pojawienie się pośród uczniów zmartwychwstałego Jezusa sprawiło, że ich lęk zastąpiła radość (J 20,19-21). Przyniesiony przez Niego dar pokoju sprawił, że wyszli z zamknięcia i udali się na cały świat głosić Dobrą Nowinę.
- Tomasz dzięki doświadczeniu osobistego spotkania ze zmartwychwstałym Jezusem złożył wyznanie wiary: Pan mój i Bóg mój! (J 20,28). W życiu człowieka wierzącego kluczową sprawą jest nawiązywanie bliskiej relacji z Bogiem.
Modlitwa „Ojcze nasz”
Boże zawsze miłosierny, Ty przez doroczną uroczystość wielkanocną umacniasz wiarę Twojego ludu, † pomnóż łaskę, której udzieliłeś, abyśmy wszyscy głębiej pojęli, jak wielki jest chrzest, przez który zostaliśmy oczyszczeni, * jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
Amen.
Błogosławieństwo
Legnica, 19 kwietnia 2017 r.