Koncert z okazji Dnia Zołnierzy Wyklętych

W niedzielę (5 marca) w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy odbędzie się koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Zołnierzy Wyklętych w wykonaniu Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy ROTA ze Złotoryi.

Organizatorami koncertu są: Dorota Czudowska – senator RP oraz Ewa Szymańska – poseł RP.

============================================

Zespół Artystyczny Żołnierzy Rezerwy „ROTA”, powstał jesienią 2008 roku jako Zespół Parafialny parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi z inicjatywy ks. Przemysława Tura – wikariusza oraz Urszuli Regulskiej – emerytowanej nauczycielki historii Zespołu Szkół Zawodowych. Ksiądz proboszcz, Stanisław Śmigielski, pomysł chętnie zaaprobował i czekał na dalszy rozwój wypadków, życzliwie się przyglądając. Pani Urszula wspomina, że wszystko zaczęło się od wyjazdu jej syna, Maćka (perkusisty) i księdza Przemysława na Zaduszki Jazzowe organizowane przez Jana Budziaszka w Krakowie. Perkusista „Skaldów” od lat jest inicjatorem pięknych koncertów listopadowych poświęconych muzykom, którzy już odeszli.

Na początku elegancję śpiewających panów podkreślały garnitury. Obecnie członkowie zespołu występują w mundurach. Wszak nazwa „ROTA” do czegoś zobowiązuje. Można rzec, że zespół się niejako na dobre ukonstytuował od momentu określenia jego żołnierskiego charakteru. Umundurowanie i piękne rogatywki panowie zyskali dzięki pomocy komendanta Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej w Złotoryi, pana Jana Kuska.

Zespół tworzą obecnie dwie śpiewające panie Monika Słaby i Aleksandra Rogulska oraz panowie: Jerzy Bałtrukiewicz (śpiew), Jerzy Bucha (gitara i śpiew), Stanisław Furtan (śpiew), Grzegorz Gajda (śpiew), Władysław Grocki (akordeon i śpiew), Andrzej Harkawy (śpiew),  Sebastian Kapsa (śpiew), Stanisław Kubicz (śpiew), Andrzej Miller (gitara i aranżacje muzyczne), , Maciej Regulski(perkusja), Franciszek Słaby (śpiew), Mariusz Waleński (śpiew), Wacław Wankiewicz (bas) i Stanisław Rozmus (organy). W Zespołe występowali również: ks. porucznik Przemysław Tur (śpiew) Wojciech Wiącek (gitara i śpiew), Rafał Zaczkowski (bas), Mirosław Bednarz (śpiew), Andrzej Mrzyk (śpiew), Andrzej Jankowski (gitara), Marcin Porębski (klawisze) i Honorata Waleńska (śpiew) . Scenariusze koncertów przygotowuje Urszula Regulska, prezentacje multimedialne Joanna Bandyk a wizerunek sceniczny zespołu Jan Kusek.

Jaki jest przekaz występów „ROTY”? Członkowie zespołu mówią, że wydźwięk ich programów, na który składają się pieśni i ważne dla Polski teksty, ma być głównie patriotyczny i religijny. Smutno im, że wielu wspaniałych bohaterów jest zapomnianych, wiele ważnych tematów pomija się milczeniem. Przesłanie jest takie aby pamiętać o wielkich ludziach, wielkich wydarzeniach. Ponieważ teksty są głębokie, refleksyjne, autorstwa uznanych autorytetów, takich jak papież Jan Paweł II, ks. Jan Twardowski, a pieśni typowo żołnierskie, patriotyczne lub kolędy i pastorałki, których reklamować nie trzeba. Koncerty: „By nie zginęli Ci co polegli” – w hołdzie żołnierzom wyklętym, „Dopomóż Boże byśmy sami siebie nie zgubili” – wiek walki o wolną Polskę, „Gloria Victis” – w rocznicę września i ofiar II wojny światowej, „Jan Paweł II – orędownik wolnośći”, „Z Maryją Królową Polski przez wieki„, „Ofiarom Smoleńska„, ”13 grudnia – rocznica stanu wojennego” oraz „Ślady do Betlejem” – kolędy i pastorałki – gromadzą za każdym razem dużą liczbę publiczności.