Tłum wiernych pożegnał biskupa Tadeusza Rybaka

Ponad tysiąc osób wzięło udział w sobotnich uroczystościach pogrzebowych Tadeusza Rybaka. Pierwszy w historii biskup legnicki został pochowany w katedralnej krypcie.

Ceremonia rozpoczęła się już w piątkowy wieczór, kiedy to w kościele św. Jana Chrzciciela wystawiona została trumna z ciałem Tadeusza Rybaka, a następnie odprawiono mszę w jego intencji. Przewodniczył jej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.W sobotę z kościoła św. Jana Chrzciciela do katedry przeszedł żałobny kondukt. W najważniejszej świątyni legnickiej diecezji mszę odprawił metropolita wrocławski, arcybiskupa Józef Kupny. Trumna z ciałem Tadeusza Rybaka została złożona w katedralnej krypcie.W pogrzebie udział wzięło ponad 20 biskupów. W tym były prymas Polski Henryk Muszyński, były metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz oraz dwóch byłych biskupów pomocniczych Rybaka – Adam Dyczkowski i Stefan Regmunt.

W imieniu mieszkańców Legnicy Rybaka żegnał w specjalnym przemówieniu prezydent Tadeusz Krzakowski. W imieniu wiernych były wiceprezydent miasta Ryszard Jaśkowski.

Nad trumną przemawiali też biskup Kiernikowski oraz proboszcz katedralnej parafii ksiądz Robert Kristman.

Tadeusz Rybak był pierwszym biskupem legnickim. Na czele diecezji stał od jej utworzenia w 1992 roku. Na emeryturę przeszedł w 2005 roku. Były hierarcha zmarł we wtorek. Miał 88 lat.