Pełna treści i symboliki polichromia w kościele MBKP

W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski powstaje kolejna efektowna polichromia, Tym razem w Baptysterium powstaje scena przejścia przez Morze Czerwone.

Kilka miesięcy temu balkony w nawie głównej kościoła ozdobiło czternaście dwumetrowych malowideł przedstawiających kolejne stacje drogi krzyżowej zwieńczone dziesięciometrową polichromią pokazującą zmartwychwstanie Jezusa.Kontynuacją Drogi Krzyżowej są polichromie, które powstają w Baptysterium. Pierwszą ścianę zdobi scena przejścia Izraelitów i Mojżesza przez Morze Czerwone. Na drugiej znajdzie się scena Chrztu Pańskiego.- Mam jeszcze wiele pomysłów i mam nadzieję, że uda się je wszystkie zrealizować i ozdobić świątynię kolejnymi scenami biblijnymi – mówi Małgorzata Waszkiewicz, autorka polichromii.

– Myślę, że po wspólnych przemyśleniach z proboszczem Ryszardem Wołowskim podejmiemy decyzję o tym, jakie sceny z życia Jezusa uwiecznimy na ścianach świątyni.

Małgorzata Waszkiewicz pochodzi z małej miejscowości Łosice na Podlasiu. Artystka od sześciu lat zajmuje się tworzeniem polichromii oprócz tego pisze ikony. Spod jej pędzla wyszły polichromie, które znajdują się w jedynej na świecie parafii neounickiej obrządku bizantyjsko – słowiańskiego w Kostomłotach. Swoje dzieła tworzyła też w Paryżu, Grodnie, Płocku, a nawet kościołach na Wybrzeżu Kości Słoniowej.